prof. dr hab. Jadwiga Suchecka – Uniwersytet Łódzki
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Ekonomiczno-Socjologicznego, profesor tytularny, dziedzina nauki społeczne ,dyscyplina ekonomia i finanse. Specjalności: statystyka, ekonometria, statystyka przestrzenna i ekonometria przestrzenna, ekonometria ochrony zdrowia, ekonomia ochrony zdrowia.
Wykładowca: Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Wydział Nauk o Zdrowiu (Ekonomia, ekonomia menadżerska, ekonomia zdrowia, finansowanie ochrony zdrowia, ubezpieczenia gospodarcze i zdrowotne, Politechnika Częstochowska, Wydział Zarządzania, badania operacyjne, teoria podejmowania decyzji, ekonometria i statystyka, Studia Podyplomowe Zarządzanie w Ochronie Zdrowia (UW WZ), Prometriq Executive MBA w ochronie zdrowia (Akademia Zarządzania w Sopocie).
Odbyte staże nau Staże nakowe i doświadczenie zagraniczne: z zakresu Ekonomii zdrowia i ekonometrii zdrowia – L’Ecole des Hautes Etudes des Sciences Social, Paryż (Francja) (stypendium rządu francuskiego),,Université Lyon II, Labolatoire d’Économie et Statistique Appliquée, (Francja), Netherlands Economic Institute NEI –Rotterdam, Centre de Recherche, d’Etudes et de Documentation en Economie de la Sante – CREDES, Paryż, (Francja), z zakresu gerantologii społecznej i demografii: Instytut Ludności i Warynków Bytu, (Akademia Naukowa w Moskwie, Instytut Gerontologii, Malacky-Bratysława, VVS ONZ, Bratysława.
W latach 172-2015 kierownik i wykonawca w 24 projektach badawczych w ramach współpracy międzynarodowej, oraz finansowanych ze środków publicznych przeznaczonych na naukę i rozwój.. Autorka wielu publikacji z zakresu ekonomii zdrowia i ekonometrii ochrony zdrowia.
Przedmiot: Wybrane aspekty ekonomiki zdrowia
Celem zajęć jest przekazanie słuchaczom informacji na temat podstawowych zagadnień dotyczących wybranych zagadnień z zakresu ekonomiki zdrowia w powiązaniu z decyzjami zarządczymi w ochronie zdrowia .Szczególna uwaga zostanie zwrócona na powiązanie niezwykle istotnych problemów: ekonomicznego uwarunkowania efektywnego i skutecznego funkcjonowania systemu zdrowia z zagwarantowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego. Poszukiwanie teoretycznych rozwiązań i ich praktyczne wdrażanie sprawia, że system zdrowia jest jednym z najtrudniejszych do zarządzania strategicznego systemów gospodarczych, wymagających specyficznych analiz, w tym ekonomicznych.
W trakcie webinarium zostanie zwrócona uwaga na specyficzne czynniki powodujące powstawanie luki popytowo-podażowej w opiece zdrowotnej oraz prezentacja zagadnień związanych z racjonowaniem ekonomicznym świadczeń zdrowotnych jako mechanizmu alokacji środków finansowych i zasobów.
W trakcie webinariów zwrócona zostanie uwaga na definiowanie m.in. takich pojęć jak system ekonomiczny, system finansowy system ochrony zdrowia, świadczenie opieki zdrowotnej, świadczenie zdrowotne stosowane w analizach ekonomicznych ochrony zdrowia. Ponadto omówiona zostanie koncepcja tworzenia i wykorzystania map potrzeb zdrowotnych jako narzędzia wspierającego decyzje w zakresie racjonalnej alokacji ograniczonych zasobów ochrony zdrowia.
Oczekiwanym rezultatem zajęć jest nabycie przez słuchaczy umiejętności ekonomicznej analizy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i powiązania aktualnej sytuacji zdrowotnej populacji, uwarunkowań ekonomiczno-społecznych i finansowych systemu. W proponowanych przez administrację publiczną rozwiązań wprowadzanych drogą legislacyjną. Webinarium ma charakter wprowadzający, stąd też prezentowane zagadnienia mają charakter ogólny ułatwiające powiązanie problematyki w ramach osobnych zajęć.